ДОДЕЛА МОНТАЖНИХ КУЋА ЗА ИЗБЕГЛА И РАСЕЉЕНА ЛИЦА.

У оквиру Пројекта „Подршка побољшавању услова живота присилних миграната и затварања колективних центара“ члановима шест породица из Алексе Шантића, свечано су уручени кључеви монтажних кућа. Кључеве и уговоре о коришћењу кућа корисницима је уручио Саша Тодоровић, градоначелник Сомбора, који се том приликом захвалио представницима Делегације Европске Уније у Србији, чијим средствима су изграђене и опремљене поменуте куће, али и Комесаријату за избеглице и УНХЦР-у.

 

„Локална управа и град Сомбор су увек настојали да реше кључна животна питања наших суграђана и то ће и даље чинити, нарочито када се ради о проблемима избеглих и интерно расељених лица. Породицама које данас добијају куће пожелео бих да у њима уживају, да стварају нове успомене и да буду сигурни у то да су били и да ће увек остати равноправни чланови локалне заједнице,“ истакао је Тодоровић. Поред градоначелника Сомбора, свечаном уручењу кључева присустовавао је и Николас Бизел, шег Операција Делегације Европске Уније у Србији.

 

„Велико ми је задовољство што сам данас овде, у Алекси Шантићу. Повод који нас је окупио је од великог значаја како за нас који спроводимо Пројекат „Подршке унапређења животних услова присилних миграната и затварања колективних центара“, тако и за шест породица, којима смо данас уручили кључеве нових кућа у којима ће започети нови период у животу. Укупна подршка Европске Уније износи 2,5 милиона евра, који су намењени за спровођење поменутог пројекта на територији целе Србије, од чега смо за куће у Алекса Шантићу утрошили 105 хиљада евра. Наши партнери у реализацији овог пројекта су УНХЦР, Комесаријат за избеглице и невладина организација „Визија“. Са локалном самоуправом смо имали одличну сарадњу приликом изградње и опремања ових објеката и са правом могу рећи да је данашњи дан прекретница у животу ових шест породица. Задовољство је видети ваша срећна лица и знати да смо нашим активностима решили нечије животно питање“

 

Бизел је такође истакао „да је цела Србија ближе коначном решавању питања трајног смештаја избеглица и интерно расељених лица. Имали смо 388 колективних центара са скоро 27 хиљада људи, данас је, на територији Србије, преостало девет центара са 642 особе. Сваког дана радимо на томе да тих девет колективних центара затворимо, а људима који у њима живе понудимо најбоље могуће услове.