Тодоровић: Вишак запослених, мањак стручних
Сомборски градоначелник Саша Тодоровић поднео је оставку на место покрајинског посланика независно од децидне препоруке премијера Александра Вучића да чланови СНС не могу да обављају две плаћене функције.
– Не спадам у групу људи које треба опомињати да поштују Закон...То је била моја обавеза и наравно да сам је испоштовао. На моје место доћи ће следећи кандидат са листе СНС и не сумњам да ће свој будући посао радити поштено и ваљано – каже Тодоровић за „Дневник”. Привредна слика Сомбора није ништа ведрија од оне у држави. Има ли ипак изгледа да нешто на том плану крене набоље – нове инвестиције, нови послови... И од чега то зависи: локалне инфраструктуре, „сече” папирологије, бољег укупног пословног амбијента...?
– Не бих се прихватао функције градоначелника Сомбора да сам песимиста и да не верујем у ведрију будућност нашег града. Имамо конкретан план шта урадити у наредном периоду. Подсетићу на то да мандат актуелне власти у Сомбору не траје четири, него нешто мање од годину и по дана, те стога све планиране активности морају да буду реализоване много брже. Дакле, нема времена за тактизирање. Грађани од нас очекују резултате и одлучност у решавању проблема. Зато смо већ кренули у реализацију неколико крупних, стратешких пројеката, попут опремања индустријске зоне и израде плана детаљне регулације за робно-транспортни центар у Бездану. Паралелно са тим радимо на рационализацији трошкова, реформи локалне администрације и стварању амбијента за привлачење инвестиција. Да смо на правом путу сведочи и податак да су нас само у претходна два месеца посетили дипломатски представници неколико земаља - САД, Аустралије... - и неколико великих инвеститора. Поштујући њихову пословну политику нећу овом приликом рећи са којим компанијама тренутно преговарамо, али се искрено надам да ће већ следећи интервју „Дневнику” бити посвећен најави отварања нових радних места у Сомбору. То је, као и у целој земљи, најважнији приоритет.
Од 153 предузећа у реструктурирању, пет делује на територији Сомбора. Такође, још четири сомборске фирме чекају приватизацију. Има ли за њих наде? И шта локална самоуправа реално може да уради ако тим привредним субјектима не буде помоћи? – Да се разумемо, јасно је да локална самоуправа нема ингеренције да се бави приватизацијом и предузећима у реструктурирању, али је исто тако чињеница да тај проблем није само пословни него и социјални, као и да се ради о грађанима Сомбора. Дакле, не можемо да будемо само неми посматрачи. Реч је о стотинама наших суграђана чија егзистенција зависи од тих предузећа, а у случају бивших пољопривредних гиганата, “Граничару” из Гакова и АД “Алекса Шантић” из истоименог места, чак о будућности читавих села. У светлу те чињенице улогу локалне администрације видим првенствено у два правца: кроз активну помоћ Агенцији за приватизацију и ресорном министарству у проналажењу купаца и стратешких партнера за та предузећа, као и кроз стварање укупног позитивног пословног амбијента у нашем граду. То значи да морамо да учинимо сваки вид улагања у Сомбор приступачнијим и привлачнијим инвеститорима и на тај начин решавамо проблем не само ових предузећа. До сада је, нажалост, била пракса да тај фактички пословни “вакум”, формулисан као предузеће у реструктурирању, буде коришћен као прилика за сумњиве пословне комбинације привремених руководстава, за неконтролисано запошљавање партијских кадрова и за намерно самоуништење предузећа како би била “спремна” за продају будзашто. То је оно што морамо да променимо и да спасимо шта се може спасити.
Нека се надлежни органи баве оним шта је било, ми морамо да видимо шта ће бити даље. При томе верујем да је могуће пронаћи квалитетно и релативно безболно решење за ову изузетно тешку ситуацију.
Хоће ли бити отпуштања у локалној администрацији? Да ли је у нашим условима реално очекивати да у скоро време буде испоштована препорука Европске комисије о нужној департизацији администрације?
– Опште је познато да постоји вишак запослених у јавном сектору, али морам да напоменем да постоји још један, можда и већи проблем од тог: мањак високообразованих, стручних кадрова у истом том јавном сектору. Претходна власт у граду је немилице удомљавала партијске кадрове “по заслузи” и створила проблем који ће бити изузетно тешко решити. Илустрације ради, када је Влада Србије пре мање од годину дана само најавила да ће забранити даље запошљавање, у Сомбору је више од две стотине људи преко ноћи добило решења да су запослени на неодређено време у градској управи и јавним предузећима. И шта сад? Како отпустити те људе који су “легално” добили посао. Јер судски спорови се у тим случајевима по правилу завршавају на штету локалне самоуправе. Ево вам и други пример: власт предвођена ДС-ом је у свом претходном мандату, уз противљење свих представника опозиције, основало ново ЈКП “Простор” у коме су запослили преко 130 људи. То је, очигледно, била њихова борба против незапослености – запослити своје људе о трошку градског буyета! Руке нам јесу прилично везане, али ћемо учинити све што је у складу са законом да овај проблем решимо.
Због свађе „горе”, локал у проблему Да ли и у којој мери деловање градских власти оптерећују озбиљене тензије присутне на релацији Покрајина-Република? Иако напуштате покрајински парламент, какав расплет очекујете у њему?
– Ми као локална власт у великој мери зависимо од виших нивоа власти. У том светлу тензије између Покрајине и Републике уносе озбиљну конфузију у рад локалних самоуправа, не само наше. Тим пре што је свима јасно да је покрајинска власт изгубила легитимитет и да је такво стање неодрживо. Ипак, очекујем да ће превладати разум и да ће се интерес грађана коначно ставити изнад оних ускопартијских интереса и нагона за самоодржањем политичких партија о којима су грађани на претходним изборима рекли шта мисле. За сада је СНС јака опозиција у Покрајини, али верујем да ће ускоро бити у прилици да преузме одговорност и за руковођење Војводином.
Преузето са: dnevnik.rs