ОБЕЛЕЖЕН 21. ОКТОБАР, ДАН ОСЛОБОЂЕЊА СОМБОРА
Дан ослобођења Сомбора је дан за одавање почасти погинулим борцима и цивилним жртвама страдалим у Другом светском рату. Почаст погинулим борцима полагањем венаца на спомен обележје на Партизанском гробљу, на споменик борцима Црвене армије, споменик бугарских жртава и жртава фашистичког терора одале су делегације Града Сомбора и СУБНОР-а, Војске Србије, Амбасаде Руске Федерације и Амбасаде Републике Бугарске.
На споменик борцима на Партизанском гробљу венац су положили градоначелница Сомбора Душанка Голубовић, прим. др Зоран Парчетић и Петар Грабеж, председник Градске организације СУБНОР-а. У делегацији која је положила венац на споменик борцима Црвене армије били су Алексеј Мељников, саветник у Амбасади Руске Федерације, Антонио Ратковић, заменик градоначелнице и Михајло Олујић, учесник НОР-а. На споменик бугарским жртвама венац су положили представници Амбасаде Бугарске, Јулијан Китипов, други секретар Амбасаде, Милчо Игнатов, војни аташе, те Антонио Ратковић, заменик градоначелнице и Слободан Михајловић, заменик преседника ГО СУБНОР-а.
На споменик жртвама фашистичког терора венац је положила делегација коју су чинили представници Града Сомбора, амбасада Руске Федерације и Републике Бугарске и СУБНОР-а.
На свечаној академији, организованој у сали Скупштине града, суграђанима, борцима Другог светског рата и гостима обратила се градоначелница Душанка Голубовић која је истакла да је наш град током дуге четири године борбе у Другом светском рату, поднео знатне жртве.
- Већ првих дана окупације стрељано је више десетина сомборских интелектуалаца, а током борби страдали су многи наши суграђани којих се сећамо по њиховом великом делу и жртви, али и по споменицима и улицама које су добиле имена њима у част: Вера Гуцуња, Вујадин Секулић Бане, Киш Ерне... Данас смо положили цвеће и поклонили се сенима оних који су за нашу слободу дали оно највредније што су имали – своје животе.... И ми се данас боримо и водимо другачије битке – за радна места, за развој града, за боље услове у школама и домовима здравља, за бољи и квалитетнији живот сваког Сомбораца. О слободи је говорио и наш нобеловац Иво Андрић: „Онај пламичак наде који је човек чувао и сачувао у себи по цену највећих напора и одрицања, претворио се одједном у небеско сунце, и сад греје и светли у висини и казује да за живе људе никад није доцкан, да ништа није изгувбљено, само кад је тај пламичак спасен, да има наде за све, да ће још бти живота, радости и рада и стварања у лепоти и достојанству.“ И биће тако како је рекао наш нобеловац, биће лепоте и радости у нашем граду, живео слободан Сомбор – казала је градоначелница обраћајући се присутнима на свечаној академији.
Присутнима се обратио и председник СУБНОР-а Петар Грабеж који истакао да су пре 72 године, партизанске јединице 51. дивизије Народноослободилачке војске заједно са јединицама Црвене армије победиле фашистичког окупатора и после четворогодишње окупације ослободиле Сомбор.
- Ослобођење Сомбора је часно дело антифашистичке борбе као цивилизацијског, људског опредељења бораца НОР-а и припадника Црвене армије – рекао је Грабеж и истакао да антифашизам мора бити константа у темељима развоја сваке локалне самоуправе, Републике Србије и Европске уније.
На свечаној академији за неговање успомене и допринос очувању тековина антифашистичке борбе и ослобођење Сомбора у Другом светском рату захвалнице су додељене: Амбасади Руске Федерације, Амбасади Републике Бугарске, СУБНОР-у Сомбор, Првом центру за обуку Војске Србије – Сомбор и ЈКП „Простор“.
За учешће у НОР-у и допринос очувању тековина и успомене на антифашистичку борбу и ослобођење Сомбора 1944. године захвалнице су уручене Анкици Николин и Жиги Земљаку.
Захвалнице су додељене и Михајлу Олујићу, Стојану Крајновићу, Милићу Вукасу и постхумно Милану Париповићу за учешће у НОР-у и допринос очувању тековина и успомене на антифашистичку борбу и ослобођење 1944. године.
Октобарску награду, као посебно признање за изузетне резултате у вишегодишњем раду, односно награду за трајно животно дело добио је прим. др Бранислав Даниловић.
Прим. др Даниловић је рођен 1939. године у Гњилану, а формално образовање стекао је на Медицинском факултету у Београду. Медицину рада је специјализирао 1972. године. У образложењу Комисије наведено је да су његово знање, брига и хуманост спрам пацијената потврђени радом у амбулантама некадашњих сомборских предузећа. Комисија је навела и да прим. др Даниловић и својим публицистичким радом уздиже углед Сомбора.
Прим. др Браниславу Даниловићу награду је уручила градоначелница Душанка Голубовић.
Прим. др Даниловић се захвалио на награди и позвао колеге-лекаре да се позабаве подацима о болестима које су у порасту после бомбардовања 1999. године. У културно-уметничком делу програма учествовали су ученици Музичке школе „Петар Коњовић“, ученици Гимназије "Вељко Петровић“.