ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА „ЋИЛИМОМ С ЈУГА НА СЕВЕР“
У организацији Градског музеја и Градске управе града Сомбора, отворена је изложба стапарских и пиротских ћилима под називом „Ћилимом с југа на север“ која ће свим заинтересованим посетиоцима до суботе 18. јула пружити увид у скоро заборављене мотиве стапарског ћилима и омогућити упознавање шире јавности са његовим карактеристикама.
Говорећи на почетку свечаног програма отварања изложбе, Виолета Јовановић, извршни директор НАЛЕД-а навела је да „све што се данас види у просторијама Градског музеја јесте плод сарадње града Сомбора, општине Пирот, амбасаде Аустралије, НАЛЕД-а и Етно-мреже.“ - Изложба коју ћемо отворити обухвата најлепше антикварне примерке пиротског и стапарског ћилима као и комаде који су савремено израђени и представљају резултат прве фазе пројекта којим настојимо да очувамо стапарско ћилимарство. Изложбу би било немогуће реализовати без вредних жена из пиротске задруге „Дамско срце“, удружења „Стапарке“ из Стапара, „Златне руке Сомборске“ из Сомбора и „Ленке“ из Оџака.
Испред општине Пирот, великом броју заинтересованих Сомбораца на отварању изложбе, обратила се Милица Голубовић, помоћник председника општине Пирот. - Општини Пирот је указана велика част када је укључена у овај пројекат и тиме што смо кроз сарадњу са Сомбором омогућили ћилимарству да живи. После изложбе која је одржана у марту у Пироту настављамо са представљањем рада свих ових вредних жена које су данас са нама и које су уложиле своје време и труд како би направиле заиста предивне рикотворине. Тако популаришемо брендове општине Пирот, али и града Сомбора кроз стапарски ћилим. – калаза је Голубовић.
Мелинда Рио, први секретар амбасаде Аустралије је подсетила да је пре тачно годину дана амбасадорка Аустралије у Србији, њена екселенција Џулија Фини идеју о ревитализацији стапарског и пиротског ћилима претворила у стварност. - Задовољни смо сарадњом и партнерсвом са НАЛЕД-ом у оквиру које је покренут програм оживљавања ћилимарства. Сматрамо да је овај програм од изузетног значаја за очување културног наслеђа и родне равноправности. Такође, залажемо се за веће учешће жена у јавном животу јер верујемо да на тај начин можемо допринети миру и стабилности на глобалном нивоу. Оснаживање жена није важно само са аспекта основних људских права већ и зато што омогућава женама и њиховим породицама економску слободу и тако им обезбеди запослење. – рекла је Рио и посебно се захвалила граду Сомбору и општини Пирот на уложеном труду око реализацији досадашњих активности.
Коначно, присутнима се обратио Саша Тодоровић, градоначелник града Сомбора. - Велика ми је част и лично задовољство што сам данас овде и што представљам град Сомбор и све своје суграђане на овако значајном догађају. Сомбор је пронашао своје место у овом пројекту, јер је било сасвим логично да један град који се поноси својим културним наслеђем заиста и ради на очувању те традиције. Заједно са општином Пирот и амбасадом Аустралије уложили смо велики труд и напоре да омогућимо стапарском ћилиму нови живот. – казао је Тодоровић. – Наравно, нећемо се зауставити на до сада постигнутом. И даље ћемо помагати нашим дамама да се економски оснаже, да уживају у плодовима свог рада, да своје рукотворине продају и тако зараде новац и помогну својим породицама. Велику захвалност дугујемо амбасади Аустралије и њеној екселенцији амбасадорки Фини на залагању да споји крајњи север и југ Србије, да споји Сомбор и Пирот и да нам омогући да увидимо све наше, често скривене потенцијале. – навео је градоначелник Тодоровић и званично прогласио изложбу „Ћилимом с југа на север“ отвореном.