Регионални едукативни центар за пољопривреду званично је почео са радом
Регионални едукативни центар за пољопривреду званично је почео са радом. Свечаном отварању, које су приредили припадници Пољопривредне стручне службе присуствовали су представници градске управе, УСАИД-а, републичких и покрајинских институција као и гости-предавачи из САД.
Отварајући скуп, Михаел Плац, шеф одсека за локални регионални развој, поздравио је окупљене и подсетио како је Регионални едукативни центар у Сомбору један од неколико, чија се изградња планира или је већ реализована у Србији. Поред Сомбора, слична иницијатива постоји у Кањижи, док је Суботица већ добила један сличан објекат. Основни циљ ових пројеката јесте да се обезбеди континуирана едукација пољопривредника током целе године. Центар у Сомбору се састоји се од учионице опремљене рачунарском опремом, као и двема салама за предавања а међу првима је у целој држави који поседује опрему за симултано превођење. Сам Регионални едукативни центар представља допуну активностима Пољопровредне стручне службен Сомбор које предствља једну од активнијих и успешнијих у земљи.
Отварајући скуп, Владимир Сабадош је истакао како је ово за њега емотиван тренутак, пошто је тек неколико људи веровало да ће пројекат од идеје доћи до реализације. Поздавивши присутне, међу којима се посебнно захвалио представницима УСАИД-а, америчког министарства пољопривреде и професора са државног Универзтета у Тенесију, Сабадош је истакао да је објекат завшен за 52 дана уз укупну време реалозације пројекта од 15 месеци. Посебно се захвалио проф. др. Светлани Живановић на њеном залагању, стрпљењу и несебичној помоћи коју је пружила. Посебно место у реализацији пројекта има и градска управа без чије подршке и разумевања би се све теже реализовало. ???
Жељко Радошевић, државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине, је у име министартсва поздравио присутне и истакао како је отварање Регионалног едукативног центра, уз подршку УСАИД-а и министарства пољопривреде САД-а од великог значаја за едукацију свих заинтересованих не само из ЗБО већ и шире. Развој пољопривреде, као најважније привредне гране, је немогућ без перманенте обуке и усавршавања за чега су потребни овакви објекти. Са задовољством се констатује да се на овај начин постављају темељи пољопривредног саветодавства које ће припремити пољопривредне произвођаче за савремено тржиште.
Јулкица Симић, помоћник покрајинског секретара за пољопривреду, је у име свог секретеријата пожелела успешан рад и подсетила да су пољопривредне стручне службе раније биле окренуте комбинатима, а данас индивидуалним произвођачима. Оне су истовремено ослонац произвођачима и партнер држави.
Жарко Илин, редовни професор Пољопривредног факултета у Новом Саду је изјавио да је данас посебан дан у Пољопривредној стручној служби Сомбор, јер ће на овај начин побољшати квалитет свог рада, који је и сада на виском нивоу, узевши у обзир све активности Пољопривредне стручне службе, као што су рад на огледним пољима, експерименте у лабораторијама итд.
Саша Тодоровић, градоначелник Сомбора, је на почетку свог излагања рекао:
– Говорићу емотивно, као Сомборац а тек онда као градоначелник! Драго ми је да се овако шта позивитно дешава. Сомбору је дуго био потребан овакав центар, будући да град има преко 100.000 хектара обрадиве земље. Захваљујем се УСАИД-у и осталим учесницима на реализацији овог пројекта. Чињеница да је овде присутно неколико градских већника, председник Скупштине града говори да град Сомбор пружа велику подршку Регионалном едукативном центру за пољопривреднике. На крају, Тодоровић је захвалио гостима из САД без чијег искуства у раду и помоћи реализација пројекта би била тешко остварива.